LGS, yani Liseye Geçiş Sınavı, Türkiye’de ortaokul eğitimini tamamlayan öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ve mesleki teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesini sağlayan bir merkezi sınavdır.

LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

LGS puanları, sınava giren adayların her bir test için aldıkları ham puanların özel formüllerle ağırlıklandırılmasıyla hesaplanır. İlk oturumda Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulurken, ikinci oturumda Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40 soru sorulmaktadır.

Net Sayısı Nasıl Hesaplanır?

LGS’de adayların net sayısı, 3 yanlış cevap için 1 doğruyu götürmektedir. Her derse ait testlerde adayın yanlış cevapladığı soru sayısının üçte biri, ilgili teste ait doğru sayısından çıkartılarak adayın o dersten aldığı ham puan yüzdesi belirlenir.

LGS Puanı Nerelerde Kullanılır?

8. sınıfı tamamlayan öğrencilerin LGS puanları, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ve mesleki teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesinde kullanılır.

Aşağıdaki LGS Puan Hesaplama aracımız ile LGS puanlarınızı gerçeğe en yakın şekilde hesaplayabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda sınav stratejilerini belirleyerek, lise tercihlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.