Mekan

Balıklı Göl (Aynzeliha | Halil-ür Rahman Gölü)

Türkiye birçok yönden zengin kültüre ve tarihe sahip olan ülkelerden biridir. Bu bağlamda karşımıza sayısız şekilde tarihi yerler ve yapılar çıkar. Balıklı Göl de bu süreçte karşımıza çıkan ve görenlerin ilgisini çekmeyi başaran yerlerden biridir. Türkiye’nin en güzide yerlerinden olan ve mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Balıklı Göl nerededir? Ya da Balıklı Göl hakkında neler biliyorsunuz? Tüm bu konulara yazımızda sizlere detaylı bir şekilde açıklık getirdik. Bu sayede eğer Balıklı Göl’ü ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, tarihi ve mimarisi konusunda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Turistik bir bölge olarak da oldukça ilgi gören ve dikkat çeken Balıklı Göl, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde yer alıyor. Balıklı Göl şeklinde adlandırılan bu bölgede iki farklı havuz bulunuyor. Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri olarak da Balıklı Göl’ün ismi bu bağlamda çeşitlilik gösteriyor.

Balıklı Göl Tarihi ve Hikayesi

Balıklı Göl’ün oldukça ilgi çekici bir tarihi ve mitolojisi bulunuyor. Bu bağlamda Balıklı Göl’ün oluşma sürecini ve anlamını öğrendiğinizde bu bölgeye çok daha farklı bir gözle bakmaya başlayabilirsiniz. Balıklı Göl genel anlamda İbrahim peygamberin inancı uğruna ateşe atılmasını içeren bir hikayeden oluşuyor. Balıklı Göl’ün bir havuzunun diğer bir adıyla da Ayn-ı Zeliha gölünün, padişahın kızı olan Zeliha’nın isminden geldiği söyleniyor. Bunun nedeni ise İbrahim peygamberin arkasından ağlaması sonucu gözyaşlarından oluşmuş olduğu iddiasıdır.

İbrahim peygamberin, dönemin padişahı tarafından inandığı dine karşın ateşe verilmesi emrediliyor. İbrahim peygamberin ateşe düşeceği esnada ateşin göle dönüşmesi ve odunların da balık olmasıyla kurtulduğu belirtiliyor. Bu esnada oluşan göl ve balıklar da şimdiki Balıklı Göl’ün tarihini ve hikayesini bizlere açıklıyor.

Balıklı Göl Mimari Yapısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Balıklı Göl sadece hikayesiyle değil görüntüsü ve mimari yapısıyla da gözleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Bu bağlamda eğer yeni yerler keşfetmeyi seviyor veya görmeyi istiyorsanız, Balıklı Göl de listenize almanız gereken yerlerden biridir. Balıklı Göl sadece bir gölden değil bir bölgeden oluşuyor. Etrafında çeşitli mimari yapılara sahip kale ve yapıtlar da bulunuyor.

Gölün etrafında bulunan Halil-ur Rahman Camisi bulunduğu yerin maneviyatını daha da artıran unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda cami hoş mimarisi ile dikkatleri üzerine topluyor. Özellikle yaz dönemlerinde mutlaka görmeniz gereken Balıklı Göl, etrafındaki ağaçları ve oturma alanları ile de içinizi huzurla kaplayacak türden bir görselliğe sahip. Ayrıca hikayesi açısından da Balıklı Göl hem turistler hem de kutsal dinlere inananlar açısından oldukça önemli bir konuma sahip diyebiliriz. Balıklı gölün etrafını gezdiğinizde tarihe tanıklık edebilir, göldeki balıkları seyrettikçe hayret edebilirsiniz. Bu bölgeyi ayrıca bir rehber ile gezerek daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

Balıklı Göl’de Gezip Görebileceğiniz Yerler

Eğer Şanlıurfa’yı gezmeyi planlıyorsanız mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri Balıklı Göl’dür. Bu bağlamda Balıklı Göl’e gittiğinizde gezip görebileceğiniz çeşitli yerler de bulunuyor. Özellikle de Balıklı Göl ve çevresi fazlasıyla dikkatinizi çekecek türden yapılara sahip. Bunun yanı sıra Balıklı Göl’ün kendisi de eminiz ki hikayesi ve görselliğiyle sizi kendinize bağlayacak. Balıklı Göl çevresinde Rızvaniye Camii ve Medresesi, Halil Ül Rahman Camii ile Medresesi de yer alıyor. Bu yapıtların görselliği de içinizi huzurla kaplayacak türden bir mimariye sahip. Aynı zamanda tarihi bir yapıt olmaları bakımından da fazlasıyla ilgi görüyor. Balıklı Göl’e oldukça yakın olan bu cami ve medreseleri de ziyaret edebilir, Balıklı Göl’ün doğal güzelliklerine, mavilik ve yeşilliklerine tanıklık edebilirsiniz.

Kapak Görseli:

https://pixabay.com/tr/photos/i̇brahim-in-havuzu-şanlıurfa-6712211/

Tartışmaya Katılın

Abonelerimiz Arasına Katıl

Sitemize abone olarak en son ders ve yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkürler...

Bir şeyler ters gitti :(