Bilim İnsanları

Hezârfen Ahmed Çelebi

Hezârfen Ahmed Çelebi Kimdir?

Adı:Hezârfen Ahmed Çelebi
Doğum Yeri:İstanbul
Doğum ve Ölüm Tarihi:1609 / 1640
Lakabı: Hezârfen

Hezârfen Uçmaya Hazırlanıyor …

Hezârfen Ahmed Çelebi, uçmayı başaran ilk bilim adamı olarak tarihe geçmiştir. 1609 yılında İstanbul’da doğmuş olan Hezârfen takma kanatları ile uçmuştur. Farsça bir kelime olan Hezarfen; bilgili, çok bilgiye sahip, fen bilim adamı olarak tanımlanmıştır. Hezârfenhakkındaki bilgilere Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinden ulaşmak mümkündür.

Uçma fikri aklına geldiğinde bu konu ile ilgili araştırmalar yapan Hezârfen, bu alanda daha önce çalışmalar yapmış olan İsmail Cevheri’nin icraatlarını takibe almıştır. Onun uçma deneyimlerinde yaptığı hataları düzelterek kendi metodlarını kullanmıştır. Hezârfen, takma kanatlarının tabii ki ilk olarak deneylerini yapmıştır. Bazı kaynaklarda ise kuşların nasıl uçtuğunu inceleyerek bu şekilde bir yöntem denemiştir. Yani kuşların kaçmasından da ilham aldığı söylenmektedir. Daha başka kaynaklarda ise Abbas Kasım İbn Firnas isimli bilim adamından kopya aldığı söylenmektedir. Yani onun prensiplerini de taklit ettiği söylenir. 

Hezârfen Ahmed Çelebi’nin Uçuş Denemesi

Hezârfen Ahmed Çelebi, Galata kulesinin en tepedeki bölümüne çıkarak kartal kanatları ile ilk uçuş denemesini yapmıştır. Burada ilk uzun soluklu denemesini gerçekleştirmiştir. Bu denemesini de 1632 yılında yapmıştır. Uçuşuna İstanbul boğazından başlayan Hezârfen, Üsküdar’daki Doğancılar Meydanı’na kadar uçmuş ve burada uçuşunu sonlandırmıştır. Uçtuğu mesafe 3558 metre olarak hesaplanmıştır. Hezarfen, takma kanatları ile bunu başarmış ve bu şekilde tarihe geçmiştir. IV. Murat tarafından huzura çağrılmış ve kendisine o zaman bir kese altın ödül verilmiştir. Ancak sonrasında bir çok dedikodu çıkmış ve bunun şeytan işi olduğu iddia edilerek sürgün olmasına sebep olmuştur. Sürgün edildiği Cezayir’de de hayata gözlerini yummuştur. 

Cevap Yok

Tartışmaya Katılın

Abonelerimiz Arasına Katıl

Sitemize abone olarak en son ders ve yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkürler...

Bir şeyler ters gitti :(